Всього година подорожі на авто від Херсону по трасі М14 і ви – у неймовірно енергетичному місті. Нова Каховка! Саме тут Олександр Довженко написав «Поему про море», а його однофамілець Григорій Довженко, найкращий учень Михайла Бойчука, створив «кам’яні вишиванки».
Нова Каховка – географічний центр Херсонської області, наймолодше місто Таврії, яке в наступному році чекає на велике свято: ювілей – 70 років. Тут є де святкувати – є гарні ресторани, і є де зупинитися: сім готелів, дві бази зеленого туризму. В місті гарно, затишно і в той же час тут вирує ділове життя.
Неповторні різьблені панно і ліпні орнаменти, які прикрашають понад 200 будівель під черепичними і шиферними дахами (це понад 2000 кв.м так званих «кам’яних вишиванок»), перетворили центр Нової Каховки на унікальний артоб’єкт, який варто захищати так само, як бережуть середньовічні ансамблі середземноморських міст.
До речі, стару частину Нової Каховки ще у 1958 році занесли до світових пам’яток архітектури – як місто, створене за єдиним планом. Так само будували Санкт-Петербург та Бразиліа…
Світанки над Каховським морем закохують у себе всіх, хто їх зустрічав! А прогулянки парком ім. С.М. Фалдзінского, закладеним 65 років тому вздовж Дніпра по всій довжині міста, наче створені для романтичних зізнань.
Парк – пам’ятник садово-паркового мистецтва – нагадує про найкращі риси курортного радянського життя. Тут варто милуватися рідкісними рослинами і деревами, а під місцевими сторічними платанами освідчуватися в коханні.
Прогулюючись вздовж берега, дивуєшся безлічі струмочків. Нову Каховку, утворену на місці села Ключове, називають «містом тисячі джерел». Між іншим, городяни живуть на кілька років довше інших мешканців Херсонщини, адже п’ють кристально чисту воду. Під землею тут – безліч водних запасів, а Каховське море – найбільше водосховище прісної води не тільки в Україні, але в Європі. Звідси починається «шлях родючості» – Північно-Кримський канал, це одна з найбільших гідроспоруд в Європі.
Нещодавно у Новій Каховці пройшов VII Таврійський туристичний конгрес – ключова подія у розвитку туризму та економічних стратегій на Херсонщині, який вже сім років поспіль збирає представників влади, турбізнесу і громадських діячів. В цьому році на події, зокрема, побували, мери Генічеська, Кирилівки, Скадовська, Каховки, Нової Каховки.
Керівники 13 об’єднаних територіальних громад Херсонщини підписали меморандум щодо співпраці у кластері “Соляна дорога” – це туристичний маршрут «від центру Херсонщини до морів», який об’єднує 53 локації на історичному шляху у 378 км.
Один з об’єктів “Соляної дороги” – Кам’янська Січ, єдина в Україні козацька січ, яка збереглася до наших днів, біля села Республіканець, на розі, утвореному впадінням річки Кам’янка в русло Дніпра.
Нові локації: «Тайван», «Казак» і «Золотий фазан»
На березі Каховського водосховища між селами Василівка та Каїри Каховського району розкинулась територія так званого «Тайвану». У цьому вольерно-мисливському господарстві зберігають первозданний вигляд краю, сюди завезли велику кількість оленей, ланей і муфлонів і побудували парк відпочинку, який подобається і дорослим, і дітям.
Біля села Одрадокам’янка Бериславського району нещодавно з’явилася база зеленого туризму “Козак” – це офіційні ворота Національного природного парку «Нижньодніпровський».
Тут можна насолодитися унікальними пейзажами Дніпра, помандрувати екологічними стежками і випробувати себе у веслуванні. База-кемпінг розрахована на сімейний і дружній відпочинок, корпоративи і пленери.
Еко-садиба «Золотий фазан» біля села Чорнянка Каховського району – історичне місце Херсонщини. На початку ХХ сторіччя село належало графу Мордвінову, а керував його маєтком Давид Бурлюк, батько знаменитого футуриста Давида Давидовича Бурлюка.
Сто років тому у Чорнянці збиралися представники російського авангарду. А сьогодні тут відпочивають в еко-садибі «Золотий фазан», яка працює вже п’ять років. Три місяці тому господарі бази відкрили стрільбище – найкраще в Східній Європі.
А ще вина і крафтові продукти
Приїдете у у Нову Кахову – обов’язково відвідайте Виноробне господарство Князя П.М. Трубецького, яке розташоване у сусідньому селі Веселе. У підвалі маєтку можна побачити, як зберігають і витримують вина. У колекції, що існує з 1957 року, – більше 10 000 пляшок, серед яких майже 7 000 – рідкісні.
Справжні натуральні продукти – локальні. Хто цінує аутентичне і крафтове – той зрозуміє чому Херсонщина так приваблива гастрономічно. У травні 2020 року команда ГО “АРР Таврійського об’єднання територіальних громад” створила соціальне підприємство – платформу Це Крафт, де онлайн можна ознайомитися з дуже цікавими локальними продуктами Херсонщини.