Коли ви приїдете в Асканію-Нова, вам ніколи буде дізнаватися про історію і особливості заповідника. Тому що ви будете захоплені побаченим! У Асканії вже побувала рекордна кількість відвідувачів з початку року – 12 тисяч. Читайте невідомі факти про Асканії-Нова зараз.
Історія заповідника
Асканія-Нова почалася з дитячого захоплення Фрідріха Фальц-Фейна, батьки якого, купці з Німеччини, придбали ці землі у попереднього власника, також німецького колоніста. Поштовхом для зоозахисної діяльності послужили кілька вольєрів для тварин, подарованих Фрідріху батьком за гарне навчання. Почавши з приватного зоопарку, він незабаром перейнявся ідеями охорони природи і організував в маєтку батька заповідну територію цілинного степу. Асканійська степ, яку зберегли Фальц-Фейни, – єдина незаймана територія на території Європи – унікальна своєю недоторканністю. Адже степ, один раз розораний, вже ніколи не відновлюється.
Факт 1. Весною 1914 р. Микола II, порушивши палацовий етикет, приїхав в Асканію, щоб подивитися зоопарк. «Мене зустріли сам господар, – писав цар своїй матері, – його сестра, брат, та малі діти… Навколо столу розгулювали чаплі, качки, журавлі, дивилися на нас, підходили і штовхали дзьобами, випрошуючи хліб. В степу під відкритим небом живуть різні олені, страуси. Дивовижне враження, точно картина з Біблії, неначе звірі вийшли з Ноєвого ковчега ».
Директор і еколог
Якщо на території заповідника вам зустрінеться сухорлявий чоловік в одязі захисного кольору – це директор Віктор Гавриленко. Вчений-біолог, еколог, фахівець в галузі охорони навколишнього середовища, кандидат біологічних наук, він більше 40 років віддав заповідної справи, 30 з яких – як директор «Асканії-Нова». Збереження унікального заповідника для майбутніх поколінь він вважає справою свого життя. Йому нерідко надходять пропозиції про всякого роду «реорганізації» або «модернізації». Але як справжній учений Віктор Гавриленко прекрасно розуміє небезпеку непродуманого втручання в складні взаємозв’язки і механізми екосистем. І відстоює позицію: заповідник «Асканія-Нова» залишатиметься таким тільки в разі, якщо ми будемо підтримувати його в тому вигляді, як задумав і створив його творець.
Факт 2. На святкуванні столітнього ювілею Едуарда Фальц-Фейна в 2012 році Віктор Гавриленко був серед найдорожчих гостей іменинника.
Унікальна фауна
Коней Пржевальського, зебр, ослів можна побачити в їхньому природному середовищі під час екскурсії. Трохи далі пасуться більш полохливі і обережні олені, сайгаки, антилопи, буйволи, бізони та інші копитні.
Зоологічна скарбничка заповідника збиралася більше ста років, тут є тварини з усіх континентів, окрім хіба що Антарктиди. Детальніше їх можна розглянути в вольєрах зоопарку. Вони містяться в так званому напіввільному режимі, тобто періодично одні випускаються на степові простори заповідника, а на їх місці позують для відвідувачів інші знову виловлені тварини.
Тому тварини тут радують своїм здоровим і доглянутим виглядом. Можливість втручання людини при необхідності їх лікування є додатковим позитивом. На території зоопарку є теплі приміщення для зимового утримання теплолюбних видів, а також спеціально обладнані розплідники для розмноження і утримання молодняку. Тільки у копитних Асканії-Нова щороку з’являється на світ близько 200 лошат.
Факт 3. Асканійський зоопарк в кінці 19 століття придбав у Монголії чистокровних коней Пржевальського і зумів домогтися їх розмноження в неволі. А в 1970-х роках на прохання уряду в пустелю Гобі був відправлений табун коней для відновлення їх поголів’я в Монголії.
Унікальна флора
Під дендропарк відведена територія в 170 гектарів. Перші ділянки саду були розбиті ще в 1887 році. Дендропарк прикрашають ставок і павільйон Грот, де колись знімали стару кінострічку «Діти капітана Гранта». Унікальність парку – в системі зрошення, коли до кожного дерева підводиться вода – у вигляді крапельного поливу або через мережу каналів. Вода викачується з-під землі і самопливом розподіляється по всьому масиву. За розробку цього проекту Фрідріх Фальц-Фейн був відзначений золотою медаллю на Всесвітній Паризькій виставці 1889 року.
Факт 4. Під час Другої світової війни через відсутність поливу плодовий сад Фальц-Фейнів повністю загинув.
Що подивитися
Хто ще не був в Асканії-Нова? Її варто побачити і показати дітям. Побачити, з якою вдячністю відгукується природа на дбайливе ставлення, повагу і любов, якими дивовижними фарбами, пахощами рослин, цілющим повітрям, співом птахів, дружелюбністю тварин відповідає людям. Це запам’ятовується на все життя.
Тут пропонуються оглядові екскурсії по дендропарку та зоопарку «Перлина в степу», по дендропарку «В лісову казку», по зоопарку «У світі тварин», «Історичними місцями зоопарку», екскурсія «Ретро-фото сафарі в автомобілі», за попередньою заявкою – екскурсія екологічними стежками ковильно-типчаково степу.
Екскурсійний сезон триває з квітня по 1 листопада. Каса працює з 8 до 17 без вихідних і перерви на обід,
Ціни – 90 грн. для дорослих і 60 грн. для дітей. «Ретро-фотосафарі» в автомобілі – 250 грн. з людини.
Від Херсона заповідник знаходиться в 140 км, від Генічеська – в 90 км, трохи більше 70 км – від Ново-Олексіївки. Дорога, на жаль, не відремонтована. До цих міст можна добратися потягом, до Херсона тепер ще й літаком.
Факт 5. NASA визначили місця на планеті, які володіють найбільшим енергетичним впливом на людину. У список найбільш сприятливих зон увійшов заповідник Асканія-Нова.
Фото Любов Чигирь