Автор фото: MusikAnimal
Сфінкс або Великий Сфінкс – це не просто скульптура, це загадка, зашифрована в камені, що стоїть на варті тисячоліть. Ця монументальна статуя, розташована на західному березі Нілу в Гізі, є одним з найдавніших і найзагадковіших творінь людства.
Давньоєгипетська назва Великого Сфінкса залишається невідомою. Слово «сфінкс» — грецьке і означає буквально «задуха». Можливо, це зв’язано з міфом про Едіпа, згідно якого сфінкс задавав мандрівникам загадки і якщо не отримував правильної відповіді, то душив невдаху. Є арабська назва Сфінксу – Abū al-Haul. У перекладі українською — Батько Жаху.
Великий Сфінкс близько 1880 року
Відео Сфінксу на нашому телеграм-каналі
Опис та розташування
Сфінкс – це лежачий лев з людською головою. Його тіло досягає 73 метрів у довжину, 6 метрів у висоту і 19 метрів у ширину. Лише голова Сфінкса має розмір понад 5 метрів. Статуя висічена з цільної скелі вапняку і орієнтована обличчям на схід.
Сфінкс розташований на плато Гіза, поруч з трьома великими пірамідами – Хеопса, Хефрена і Мікерина. Цей комплекс є одним з найвідоміших археологічних пам’яток світу і включений до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Вважається, що це найдавніша монументальна скульптура на Землі, що зберіглася до нашого часу.
Середньовічні арабські історики й мандрівники неодноразово згадували Сфінкса, але як голову. Дійсно, на протязі довгого часу скульптура була засипана піском майже по шию. Тільки під час розкопок 1920–1930-х років Сфінкс був «звільнений».
Наполеон перед Сфінксом на картині Жана-Леона Жерома, 1867–1868 роки
Історія та архітектурні особливості
Точна дата створення Сфінкса досі залишається предметом наукових дискусій. Більшість дослідників вважають, що статуя була створена за часів правління фараона Хефрена (IV династія) приблизно в XXVI столітті до нашої ери. Однак, деякі вчені висувають гіпотези про більш давнє походження Сфінкса.
Сфінкс є одним з найяскравіших прикладів давньоєгипетського мистецтва. Його образ поєднує в собі сили тваринного і людського світів. Лев символізував силу і владу фараона, а людська голова – його божественне походження.
Легенди та цікаві факти
У статуї відсутній ніс. Існує легенда, що цю деталь статуї збили гарматним ядром під час наполеонівської битви з турками біля пірамід 1798 року. Але існують малюнки данського мандрівника Фредеріка Нурдена, який бачив безносого Сфінкса вже у 1737 р.
Легенда про Тутмоса IV: Існує легенда, за якою фараон Тутмос IV, який жив у XV столітті до н. е., звільнив Сфінкса від пісків, які його майже повністю засипали. За це Сфінкс пообіцяв йому трон Єгипту. На стелі між лапами Сфінкса зберіглася ця легенда. Стела отримала назву «Стела сну».
Зміна обличчя: Багато дослідників вважають, що обличчя Сфінкса колись було схоже на обличчя фараона Хефрена. Однак, за тисячоліття ерозія і пошкодження змінили його риси.
- Пошкодження: Сфінкс неодноразово страждав від землетрусів, піщаних бур і вандалізму. Найбільшої шкоди статуї завдали араби в середні віки, які використовували її як мішень для стрільби з лука.
- Таємниці будівництва: Досі невідомо, яким чином древні єгиптяни змогли висікти таку величезну статую з цільної скелі. Це одна з найбільших загадок, пов’язаних зі Сфінксом.
Сучасний стан
Сфінкс є одним з найпопулярніших туристичних об’єктів Єгипту. Незважаючи на численні реставраційні роботи, статуя продовжує руйнуватися під впливом природних факторів і людської діяльності. Вчені і археологи продовжують досліджувати Сфінкса, намагаючись розкрити його таємниці і зберегти для нащадків.
Відвідання Сфінкса – це незабутнє враження для кожного туриста. Монументальність і загадковість цієї статуї не залишать байдужим нікого. Сфінкс – це свідчення величі древньої цивілізації і нагадування про те, що багато таємниць минулого досі залишаються нерозгаданими.